Saimaa Senior Scramble Tour 2010-11 säännöt

 • Kilpailumaksu on 40 €/vieraspelaaja, sisältäen lounaan ja järjestävän seuran pelaajat omat maksut
 • Pelimuoto on Scramble /pistebogey
 • Joukkue 2- henkeä, mies-, nais- tai sekajoukkue, joka kerää pisteitä joukkueelle ja hankitut pisteet ovat joukkuekohtaisia.
 • Joukkueen tasoitus on yhteenlasketusta tasoituksesta 1/4 kuitenkin siten, että slope ei voi olla suurempi kuinjoukkueen alemmalla tasoituksella pelaavan oma slope. Kisassa hyväksyttävä suurin pelitasoitus on se minkä HCP 36 antaa.
 • Miehet pelaavat keltaisilta ja naiset punaisilta tiipaikoilta , joukkue voi valita kullakin reiällä avauslyönti järjestyksen
 • Pelataan 9.4.2010 luoduilla SSS Tour Scramblen säännöillä :
 • Molemmat avaavat ja valitaan haluttu pallon paikka joka merkitään. Valitun pallon lyönyt jatkaa ensin ja joukkueen toinen jäsen pudottaa max mailan mitan päähän, ei kuitenkaan lähemmäksi lippua eikä pallon paikkaa saa parantaa, esim raffista väylälle.
 • Greenillä ja bunkkerissa toisen pelaajan pallo asettaan.
 • Kauden aikana pelataan kuusi (6) kilpailua, joista kokonaiskilpailun tulokseen lasketaan kolmen (3) kilpailun yhteen laskettu pistebogey tulos, tasapisteissä alempi tasoitus voittaa (sen jälkeen matemaattinen järjestys)
 • Kussakin osakilpailussa palkitaan viisi parasta joukkuetta, järjestävä seura voi poiketa säännöistä ja palkita useampiakin.
 • Kokonaiskilpailun kolme parasta joukkuetta palkitaan ja voittajajoukkue saa kiertopalkinnon vuodeksi haltuunsa kiertopalkinto on ikuisesti kiertävä ja kolme perättäistä voittoa saavuttanut joukkue saa omakseen pienoismallit
 • Seurojen välinen kilpailu on yksivuotinen ja lopputuloksissa huomioidaan seuroja edustavien joukkueiden kolme (3) parasta osakilpailu tulosta
 • Järjestävällä seura voi ottaa kilpailuun (15) viisitoista oman seuran joukkuetta ja vähintään (5) viisi joukkuetta / vierasseura. Mikäli kilpailuun jää ”tilaa” voi järjestävä seura harkintansa mukaan ottaa lisäkilpailijoita. ( Varalista )
 • Ilmoittautuminen suoritetaan keskitetysti seurojen omien organisaatioiden kautta sähköisessä muodossa (ilmottautumiskaaavakkeella) ja viimeistään peliviikkoa edeltävänä perjantaina klo 12.00 mennessä.
 • Lähtölistat on oltava valmiina kisaa edeltävänä päivänä klo 9 mennessä järjestävän seuran kotisivuilla.

Kilpailut v. 2010 Rantasalmi Golf 6 .5 Kartano Golf 27.5 Imatran Golf 17.6 Kerigolf 29.7 (klo 13.00) Revontuli Golf 26.8 Tarina Golf 9.9

Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Senioritoimikunnan pj. Tapio Putila 050 405 5998 tapio.putila@kotikone .fi

Kategoriassa Ajankohtaista